Jak vybrat to nejlepší vánoční osvětlení?

Víte, že vánočnímu osvětlení kralují LED diody?

Chcete co nejlépe vyzdobit svůj domov? Začněte správným výběrem světelných řetězů a LED rampouchů.

Nevíte si rady, které osvětlení se vám bude hodit a jaké vlastně nakoupit? Poradíme vám.

Vhodné vánoční osvětlení je zřejmě tím nejdůležitějším krokem k dokonale vyzdobenému domu. Musíte si však dávat dobrý pozor, protože v posledních letech se na našem trhu objevuje velká spousta nekvalitních výrobků, které bývají příčinou řady neštěstí.

To je důvod, proč byste nikdy neměli nakupovat vánoční osvětlení na tržnicích a tomu podobných místech. Ideálním místem pro pohodlné nákupy kvalitních a prověřených výrobků jsou internetové obchody, kde si můžete pročíst i recenze ostatních zákazníků, kteří nakoupili před vámi.

Jaké osvětlení je nejoblíbenější?

Jak jsem již psala v úvodu, mezi vánočním osvětlením jasně vedou LED diody. Mají přímo úchvatnou svítivost, překrásně vypadají a můžete s nimi tvořit neuvěřitelné výtvory. Které kousky mají zákazníci nejraději?

Svítící LED kabely

Patří k tradičnímu vánočnímu osvětlení, které je zárukou solidního a velmi elegantního základu pro vánoční atmosféru. Disponuje kvalitním plastovým obalem, díky kterému je tento druh osvětlení značně odolný, takže je předurčeno nejen k vnitřnímu použití, ale je vhodné i k ozdobení domu či zahrady.

Světelné LED řetězy

Chcete-li vyzdobit váš dům stylově, pak se bez LED řetězů určitě neobejdete. Seženete je v mnoha barvách a různých délkách. Kromě interiéru jsou perfektní na venkovní použití, ať už na terasu, zahradu nebo docela obyčejný balkon v panelovém či činžovním domě. Navíc, když je pořídíte na vánoce, nemusíte se bát, že vám budou celý rok zahálet, jsou super i na různé rodinné oslavy, párty s přáteli, firemní večírky, ale i svatby a další příležitosti.

Světelné LED deště a sítě

Mají stejně univerzální použití jako světelné kabely a řetězy. Jsou naprosto ideální ke zdobení stromů nebo živého plotu na zahradě. Tohle osvětlení pohladí po duši zejména romantiky, kteří chtějí vytvořit nejen úžasnou atmosféru pro svou rodinu a blízké, ale třeba překvapit vánoční výzdobou svou drahou polovičku, kterou se chystají pod rozsvíceným vánočním stromem požádat o ruku.

Dech beroucí záplava světel dodá nádech elegance a úžasné sváteční pohody. Dobré je i to, že LED osvětlení nevyjde z módy ani po několika sezónách.

Svítící LED rampouchy

Už jste někdy navštívili nějakou ledovou jeskyni, která vám přímo vyrazila dech svou vnitřní krásou v podobě rampouchů? Není nic krásnějšího, než LED rampouchy, které jsou stejně úchvatné a neuvěřitelné, jako ty pravé, často jsou až k nerozeznání.

Světelné rampouchy jsou skvělé nejen na ozdobení vašeho domu, ať už krovu či fasády, ale i do interiéru. Co je třeba zavěsit kolem krbu? Že ho nemáte? No tak je pověste kolem zárubní vnitřních dveří, nebo na tyč u závěsu. Zkrátka kamkoliv, kde vám udělají radost a budou vypadat hezky.

Na co by měl člověk myslet, když si vybírá nové vánoční osvětlení?

Začněte tím, že si ujasníte, kam všude chcete osvětlení dát. Nezapomeňte na naše heslo – čím více světel, tím hezčí vánoce. To si opakujte pravidelně.

Dalším krokem je volba délky, někomu stačí pár pětimetrových světelných řetězů, další nakoupí třeba deset dvacetimetrových a pár kratších k tomu. Musíte zapojit fantazii a podle toho nakupovat.

No a v neposlední řadě je důležitá barva osvětlení. Určitě bych zvolila více barev, ať už řetězy v jednotlivých barvách či multicolor, ale v rozumné míře a pokud možno v kombinaci s bílou barvou. Ta je taková elegantní i romantická zároveň. Ty barevné světelné kabely a řetězy zase dodají tu vánoční atmosféru.

Umístění vánočního osvětlení

Jakmile se rozmyslíte, kam všude byste chtěli světelné řetězy a další osvětlení dát, projděte si všechna místa jedno po druhém a zkuste si v hlavě udělat náčrt, jak si světla představujete. Mrkněte na zahradní plot, tam se bude hodit světelný déšť.

A co ta malá borovice vzadu za altánkem? Pověste na ní světelnou síť. Když už tam budete, tak můžete rovnou začlenit i ten altánek se zahradním domkem a pověsit na ně LED rampouchy. Tímhle způsobem si to projděte venku i uvnitř a sepište si seznam, jaké osvětlení musíte pořídit.

Délka osvětlení

Během toho procházení a přemýšlení kde jaký řetěz, světelnou hadici či LED rampouch umístit nezapomeňte změřit přibližnou délku, aby vám potom nechybělo pár metrů, až budete vše instalovat. Každý stromek, domek, případně uvnitř domu okna, knihovnu atd. Všechno si přeměřte, zapište a pokračujte na další krok.

Barva osvětlení

Tou nejzákladnější barvou je jak už jsem psala bílá, která se rozlišuje na teplý či studený odstín. Co se týká barevných světel, tak se snažte vždy kombinovat tak, aby to vypadalo hezky, elegantně a přitom to nebylo kýčovité. Razíme sice heslo, že chceme co nejvíce světel, ale nemusíme mít z domu komediantský vůz, který bude hrát všemi barvami a bude to vypadat příšerně.

Snažte se barvy sladit co nejvhodněji. Na živý plot bych umístila světelné řetězy v bílé barvě. Altánek může být multicolor, ale borovice třeba jen v červené barvě, případně bílá s červenou. Takhle postupujte i na ostatních místech.

Můžete mít třeba jen bílou, modrou a červenou barvu, nebo místo modré zelenou, zkrátka podle vaší fantazie a také podle toho, jaké barvy preferujete. Na druhou stranu, je to váš dům a vaše zahrada, takže si tam klidně rozmístěte vánoční osvětlení ve všech barvách a nehleďte na to, co říkají sousedi. Důležité je, že se bude výzdoba líbit vám a vaší rodině, protože to zdobíte kvůli sobě a ne pro vaše okolí.

Co takhle trocha inspirace na závěr, ať víte, co kupovat?