Jak si poradit s tvrdnutím břicha v těhotenství?
Během období těhotenství čekají budoucí maminky mnohé tělesné změny. Mezi ně patří také tvrdnutí břicha, která se stále častěji začíná objevovat od 34. týdne těhotenství. V tu chvíli se totiž děloha začíná připravovat na porod, tzv. „nacvičuje“ na porod, stahuje se a břicho v této chvíli naprosto ztvrdne.
Důvod tvrdnutí břicha
Příčinou tvrdnutí je běžná děložní činnost. Tento orgán se v průběhu těhotenství velmi mění, zvětšuje se, čímž dochází ke zvýšení prokrvení malé pánve a napínání závěsného aparátu. U prvorodiček či velmi štíhlých žen se mohou v průběhu těhotenství vyskytnou bolesti v podbřišku, ty se přesouvají až k pupíku. Příčinou bývá právě napínání závěsného aparátu zvětšující se dělohou.
Nepříjemný pocit
Ono tvrdnutí břicha není bolestivé, ale jedná se spíše o nepříjemný pocit. Tvrdnutí břicha se také více objevuje, pokud jej namáháte, například při uklízení. Pokud jste v klidu a břicho nenamáháte, tvrdnout by příliš nemělo. Je na vás, abyste sledovaly, jak často vám břicho tvrdne a o frekvenci informovaly svého lékaře. Do období 34. týdne těhotenství by počet tvrdnutí neměl přesáhnout číslo 15 za den, po uplynutí 34. týdne by to nemělo být více než 20 až 30 tvrdnutí za den. Častější tvrdnutí břicha ukazuje na předčasný porod. Rozhodující je také to, zda při tvrdnutí břicha pociťujete jen nepříjemnou jemnou bolest či bolesti v kříži nebo podbřišku, v takovém případě byste měla co nejdříve navštívit svého ošetřujícího lékaře.
Jak na tvrdnutí břicha?
Na tvrdnutí břicha bývají předepisovány tablety magnesia. Důležité je však dodržovat klidový režim, odpočívat, dopřávat si krátké procházky, neměly byste se přemáhat a často břicho zatěžovat. Při tvrdnutí pomůže, když si lehnete zády na lůžko a pánev si podložíte polštářem. Během tvrdnutí břicho nehlaďte, aby se kontrakce více nezhoršili, nesprchujte se horkou vodou, ale jen vlažnou.