Dětské potřeby se při nástupu do školy mění. Na co rozhodně nesmíte zapomenout?

S nástupem dětí do školy se velmi výrazně mění nejen děti samotné, ale také jejich potřeby. Z malého vyjukaného předškoláka se stává sebevědomý školák, který se těší na vše nové, co ho ve škole čeká. Už se nespokojí s jednoduchou hrou a potřebuje více podnětů. Tomu je potřeba přizpůsobit také prostor, ve kterém dítě tráví volný čas po návratu ze školy. Nezapomeňte ale ani na emocionální potřeby svých dětí, a buďte jim v tomto náročném období vždy na blízku.

Pořiďte mu psací stůl a ergonomickou židli

Právě stůl na kreslení a psaní domácích úkolů, je symbolem, který je s přerodem předškoláka na školáka spojen nejčastěji. Je velmi důležité, aby stůl splňoval ergonomické požadavky, aby u něj dítě mohlo pohodlně sedět a nebolela ho přitom záda. Zkontrolujte, zda je psací stůl pro vaše dítě ve správné výšce – pracovní plocha by měla sahat těsně pod loket sedícího dítěte. Psací stůl by měl mít také dostatek úložného prostoru pro všechny školní pomůcky, aby bylo vše na dosah. Pokud nechcete psací stůl neustále kupovat nový, pořiďte svému školákovi funkční nábytek, který poroste s ním. Jeho součástí by měl být nejen nastavitelný psací stůl a rostoucí židle pro školáky, ale také rostoucí postel.

Dbejte na dostatek světla

Pro dítě, které dělá domácí úkoly u psacího stolu, je důležité také dobré osvětlení. Lampička na samotném stole vytvoří příjemné pracovní prostředí a nenamáhá oči. Dítě si jí může přisvítit pracovní plochu za podzimních dní, kdy venku začíná být šero již brzy odpoledne. Pokud je to možné, umístěte psací stůl tak, aby dítě mohlo využít i denní světlo.

Postarejte se o emocionální potřeby svého dítěte

S nástupem do školy je potřeba řešit nejen dětské školní potřeby, ale důležité je také být svým dětem na blízku a poskytnout jim potřebnou podporu v tomto nelehkém období. Jako rodič jste pro své dítě v tomto období nejdůležitější oporou. Mluvte s ním o jeho obavách a starostech, naslouchejte mu a buďte tu pro něj. Pomozte dítěti vybudovat si pozitivní představu o sobě samém a ukažte mu, že věříte v jeho schopnosti. S vaší láskou a podporou si na nový život ve škole rychle zvyknou a bude se mu dařit.