Budou moct ženy podstoupit umělé oplodnění i bez souhlasu partnera?

Ženy, které chtějí v České republice podstoupit umělé oplodnění, potřebují souhlas partnera. Tento postup však čelí kritice ze strany některých lidskoprávních organizací. Ty poukazují na skutečnost, že v civilizované společnosti není přípustné, aby o léčbě nemohla rozhodnout žena.

Na základě debat, které se táhnou již několik měsíců, uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, že ženy v budoucnu pravděpodobně budou moct podstoupit umělé oplodnění Praha i bez souhlasu muže. Návrh na změnu legislativy bude zahrnut v připravované koncepci rodinné politiky. Opatření by mělo pozitivně ovlivnit porodnost, která má nyní sestupnou tendenci.

Podle Marksové nejde o nic inovativního. Takový postup totiž platí v mnoha evropských zemích. Vyslovila se pro podporu každé ženy, která chce mít dítě. Dodala, že se nyní pravidla obchází na základě některých zdravotnických zákonů.

S podobným návrhem přitom v minulosti přišel i bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Předložil jej již před deseti lety, ale setkal se s odporem lidovců, kteří byli výrazně proti. Jinak by byl i tento záměr součástí někdejší zdravotnické reformy. Nyní o něm odborná komise diskutuje znovu, a to na základě opatření ke zvýšení porodnosti.

babymagazin.cz_fertility-ivf_eu_02

Ministryně Marksová dále uvedla, že návrh souvisí také se zvýšením věku ženy a počtem oplodňovacích cyklů, které by pojišťovny proplácely ze zdravotního pojištění. Nyní jsou propláceny tři cykly, a to ženám do věku 39 let. Pokud navrhované změny projdou, mohla by se věková hranice zvýšit až na 43 let.

O darování spermií a dárcovství vajíček Praha je dostatečný zájem, nicméně kliniky by přivítaly i větší zájem ze strany žen, které chtějí otěhotnět. Většina párů, které do této skupiny patří, si nyní musí cykly hradit z vlastní kapsy, což je může odradit.