Zánět středního ucha u malých dětí

Jednou z nejčastějších nemocí, která může potrápit vaše dítě zejména v kojeneckém věku, je zánět středního ucha. Většinou se jedná o komplikaci spojenou s velkou rýmou. My vám nyní přinášíme informace, jak toto onemocnění poznat a jak s ním bojovat.

Co se skrývá za zánětem středního ucha

727px-Otitis_media_bullösZánět středního ucha vzniká infekcí, která pronikne z nosu a nosohltanu do středního ucha a do sluchové trubice. U dospělého člověka měří sluchová trubice kolem 3 cm a v klidovém režimu je zavřená, u dětí však není ještě úplně vyvinuta a je tedy kratší a otevřená. Infekce do této části dokáže proniknout tedy mnohem snadněji, než do ucha dospělého.

V malém otvoru se hromadí hnis, který nemůže odtékat a tak dochází k napínání bubínku, který způsobuje velké bolesti postiženému. Malé děti trápí bolet nejvíce při polykání, kašli a pláči a v noci mívají bolesti nejsilnější. Okolí ucha je citlivé a děti často v důsledku tohoto onemocnění trpí i teplotami, občas průjmem a zvracením.

Léčba

The_chemist_and_druggist_(electronic_resource)_(6293)_(14804473743)Pokud zánět podchytíte v začínající fázi, lékař předepíše kapky, které vyléčí ucho. Pokud ale jíž došlo k silnému hnisavému zánětu, lékař musí propíchnout bubínek, aby se zánět dostal ven. Po propíchnutí se obvykle nemocnému hned uleví.

Bolest v uchu můžete zmírnit teplem, nejlépe přiložení teplého polštářku. Velmi důležité je odsávat hlen dětem z nosu, aby docházelo k pozdějšímu zahlenění.

Potravinou, která pomáhá při zánětu, je česnek. Dítěti můžete dát i vitamín C a zinek, který taky účinně bojuje proti tomuto neduhu. Při hnisavém výtoku je potřeba několikrát denně čistit ucho a prokapávat borovou vodou.

Prevence

Nejlepší prevencí bývá předcházení jakéhokoliv nachlazení, ať už virového či bakteriálního charakteru. Dítě proto vhodně oblečte a vyhýbejte se průvanům a promočení. Také dbejte, aby vaše dítě dostávalo vyváženou stravu bohatou na vitamíny, které posilují imunitu vašeho dítěte.

Pokud ale dojde k nachlazení, je dobré často čistit nos smrkáním či odsáváním, pokud se jedná o kojence.

Pro zdraví dítěte je důležité předcházet veškerým zánětům a jakémukoliv přehřátí či podchlazení organismu. Pokud ale dítě onemocní, je dobré zánět podchytit včas a správně léčit, aby nezanechal žádné následky.