Klidný spánek miminka s pomocí zavinovačky

Zavinování miminek do zavinovaček si vybaví snad každý, dříve bylo něčím naprosto běžným. I dnes se však maminky k zavinování miminek vrací zpět. Zavinovačky totiž umí miminko zklidnit. 

Spokojené miminko

Zavinování miminka má evokovat klid a pocit jistoty a také pobyt v matčině děloze, který je také značně omezen. Když se totiž miminko dostává na světlo světa, je pro něj tato situace velmi stresující. Pro koho by také takový šok nebyl. Pro plynulejší přechod dítěte z vnitřního bezpečí do vnějšího světa, je možné mu tímto způsobem změnu zpříjemnit. Zavinovačka se stává pro dítě pocitem bezpečí a připomíná mu pocity, které zažívalo v děloze. Miminko samo se totiž schoulit do takové pozice nemůže. Zavinovačka miminko zklidní a pomůže mu příjemněji usnout.

Snadno a rychle

Kouzlo však spočívá ve správném zavinutí miminka. Ale nebojte se, není to žádná velká věda. Ideální je pořídit si měkkou pružnou textilii z přírodního vlákna, která bude miminku příjemná a vám se do ní bude dobře zavinovat, a to o rozměrech 70 x 70 cm. Položte ji jako kosočtverec na podložku. Nejdříve přehněte horní cíp směrem dolů, aby vznikl trojúhelník. Na trojúhelník pokládaje miminko, které by mělo ležet ve středu a ramena by mělo mít na úrovni přehybu. Poté přehněte pravý cíp látky přes jeho pravou ruku, která by měla být u těla, a dál látku veďte šikmo přes břicho až na záda. Poté spodní cíp přehněte směr nahoru a okraj zasuňte. Miminko by mělo mít dostatek prostoru pro pohyb nohou. Zavinovačka nesmí omezovat přirozený pohyb nohou. A na závěr oviňte cíp zleva doprava. Doporučujeme zavinování nejdříve vyzkoušet tzv. na nečisto, například na panence či plyšákovi, aby vám už s dítětem šlo jedna radost.