Kalibry a měřidla snižují zmetkovost ve výrobě

Chybovat je lidské, v každé továrně se sem tam stane, že se vyrobí vadný výrobek, například nemá odpovídající rozměry. Pokud se to zjistí ještě ve výrobě, zmetky se opraví, případně vyhodí. Horší je, když produkty špatných rozměrů opustí továrnu.

Dodávat výrobky špatných rozměrů je neprofesionální a u zákazníků si tím neuděláte dobrou pověst, ať už prodáváte velkoobchodně, nebo maloobchodně. Zabránit se tomu dá jen pečlivou kontrolou rozměrů.

Měřidla jsou skvělá, ale člověk se snadno přehlédne

Pravděpodobně teď uvažujete nad tím, že je tedy třeba sem tam vzít nějaký výrobek a změřit, jestli jeho rozměry odpovídají. To je sice dost dobře možné, ale ne úplně přesné. Nejde přitom o rozlišovací schopnost měřidel, existují i mikrometry (viz https://www.meridla.cz/kategorie/mikrometry/). Problém je spíš v lidské chybovosti. U takového měřidla se snadno přehlédnete a chyba je na světě. O něco lepší jsou digitální měřidla, z nichž hodnotu neukážete, sama vám ji zobrazí. Ty ale pořád můžete špatně přiložit na měřený výrobek.

K rychlé kontrole rozměrů slouží kalibry

Právě proto se ve velkovýrobě spíše než měřidla využívají kalibry. Jde o pomůcky, na kterých nenajdete žádnou stupnici. Každý kalibr se vyrábí na určitý rozměr a je schopný říct, zda výrobek tomu rozměru odpovídá, nebo ne. Nezjistíte s ním, o kolik se rozměr liší, to ale ani nepotřebujete. Vám jde pouze o odhalení zmetků.

Kalibrů existuje řada typů, například závitové kalibry pro měření závitů, válečkové pro vnitřní rozměry nebo třmenové kalibry pro vnější rozměry. Mají vždy dvě strany nebo dvě části. Jedna by na výrobek měla jít nasadit a druhá ne, tak poznáte, že rozměr odpovídá specifikaci.

Širokou nabídku kalibrů má v ČR společnost Michovský tools, vyrábí kalibry na míru dle potřeby a s jejich výběrem také ochotně poradí.