Jak se starat o první zoubky

V momentě, kdy se dítěti začnou klubat první zoubky, je třeba také začít s dentální hygienou. Obzvlášť u dětských zubů je velmi důležité, aby se důkladně čistily a děti si brzy osvojili tento nový návyk. Nenechte se mást těmi, kteří tvrdí, že o dětské zuby, které po letech vypadají, není třeba pečovat. To je totiž naprostý nesmysl. O citlivé dětské zuby je třeba pečovat stejně důkladně jako o ty dospělé.

Co jíst a co naopak ne

První věcí, která by vás měla zajímat, je doporučení potravin, které bude třeba do dětského jídelníčku zařadit ve větším množství, aby zuby dobře prospívaly. Především se bude jednat o vápník a fluorid. Poslední uvedený najdeme nejvíce v minerálních vodách a mořských živočiších. Na vápník jsou pro změnu bohaté mléčné výrobky. Na druhou stranu je dobré některé potraviny více omezit a to pochopitelně především cukry, které jsou pro zdravé zuby strašákem číslo jedna. Nejčastěji se s nimi děti setkají v podobě sladkých nápojů. Ty by proto neměli popíjet v průběhu celého dne, protože tak by zubní povlak dostávala stále nové a nové porce škodlivého cukru. Pokud si vaše dítě nemůže po obědě vyčistit zuby, snažte se postarat alespoň o to, aby jídlo, které na oběd bude konzumovat, bylo k zubům šetrné.

TIP: K dokonalému úsměvu vám mohou pomoci neviditelná rovnátka zhotovená na míru, navštivte některou z moderních ordinací ortodoncie v Praze.

Jak pečovat o zuby

S prvními zoubky je třeba je čistit, a proto se nevyhnete zakoupení kvalitního dětského kartáčku a pasty na zuby. Co se týče kartáčku, na výběr je mnoho druhů a to podle věkových kategorií dětí. Kartáčky jsou většinou anatomicky tvarované, aby se dětem snadno držely. Štětiny bývají měkké, aby citlivé dětské zuby nijak nepoškodily. Těm nejmenším dětem pochopitelně budete muset s čistěním zubů pomáhat. Postupně je ale učte správné techniky čistění zubů, aby po nějakém čase ústní hygienu zvládali již sami. S péčí o chrup ale souvisí pochopitelně také první návštěva zubního lékaře. Bohužel té se většina malých dětí bojí a nutno podotknout, že zcela zbytečně. Proto než vyrazíte k zubaři, informujte dítě o tom, jak návštěva probíhá a co bude zubař během návštěvy kontrolovat. Pokud budete navštěvovat stejného zubaře, bude dobré, když půjdete první na řadu vy a vaše dítě mezitím může pozorovat, jak to u zubaře chodí. Získá tak pocit, že se skutečně není čeho bát a bude mnohem klidnější.

Na co byste se měli dát pozor

Pokud vašemu dítěti již rostou první zoubky a používá dudlík, zapomeňte na to, že mu jej budete namáčet do medu a podobně, jak tomu často bývá zvykem. Rodiče si totiž mnohdy neuvědomují, že toto je jeden z nejhorších způsobů, jak se k dítěti a především jeho zubům dostává během dne vysoké množství cukru. Někdy si také dospělí lidé myslí, že jablko po vyčištění zubů nemůže uškodit, ale opak je pravdou. Jablko může poškodit sklovinu a navíc obsahuje také nežádoucí cukry.