Jak předcházet kožním problémům

Kůže je největším orgánem lidského těla a naší vizitkou. Krásná, jemná, hebká kůže je velmi atraktivní, naopak kůži s nějakými nedostatky se snažíme skrývat, nebo na obličeji maskovat. Vliv na stav naší pokožky má kromě dědičných dispozic strava, užívání drog, léků… Některé projevy na kůži jsou neškodné, jiné výraznější (zánět, plísně, nádory) mohou být velmi nebezpečné a určitě patří do rukou lékaře.

Důležitá je dobrá hygiena

Základem péče o pleť a kůži je každodenní hygiena podle typu pokožky. Dnešní mladí muži se svému vzhledu a hygieně věnují téměř stejně jako ženy a jejich kosmetická výbava obsahuje skoro stejný počet výrobků od čisticích pleťových vod po krémy a samozřejmě přípravky na holení. Základní péče spočívá ve vyčištění pleti a nanesení vhodného krému ráno a večer, to samé uděláme aspoň jednou za den s celým tělem ve sprše – umyjeme sprchovým gelem a natřeme tělovým mlékem nebo máslem. Při nedostatku hygieny se na kůži začnou totiž tvořit pupínky, infekční záněty, plísně a mykózy. V hormonálně bouřlivých obdobích se mnozí neobejdou bez speciálních kosmetických přípravků na akné, které se prodávají v lékárně.

Zdravá strava vyživuje i kůži

Problémy na kůži se objevují i při nedostatku vitamínů či minerálů. Díky doplňkům stravy se většinou stav pleti, vlasů, nehtů zlepší. V lékárně určitě poradí vhodné přípravky podle konkrétních projevů, jako jsou lámavé vlasy, lupy, suchá nebo naopak mastná kůže s pupínky atd. Nejen krémy a mastičky, ale i působení zevnitř podpoří zdravý vzhled pokožky. Někdy souvisí s oslabenou imunitou a alergiemi různé vyrážky, kopřivka, ekzémy, pak je třeba jít hlouběji s pomocí odborníka.

Kožní problémy nemusí být jen kosmetickou vadou

Ne vždy je řešení tak jednoduché a jenom kosmetické přípravky v některých případech nestačí. K lékaři bychom se měli vypravit při potížích, jako je svědění nebo bolesti, rostoucí a nevzhledná mateřská znaménka, hluboké hnisavé vředy, plísně na nehtech. Může jít o nakažlivou infekci, nádorové onemocnění kůže, projevy na kůži, které souvisejí se závažnějšími vnitřními chorobami, všechny je třeba odborně diagnostikovat a vyléčit. Vrozené kosmetické vady dnes řeší plastická chirurgie, některé začíná společnost tolerovat, a dokonce jsou i známé osobnosti, které si svá typická znaménka odstraňovat nenechávají, dokonce si z nich udělají svou značku.