Co dělat, když vaše miminko v noci nespí

Některé šťastné maminky mají miminka, která prospí většinu dne a celou noc. Ovšem s některými miminky nezamhouříte oči. Pokud si už nevíte rady a vaše zásobárna energie už volá po odpočinku, přečtěte si těchto pár rad.

Uspávání

Mnoho maminek dělá tu chybu, že uspává své potomky v náručí, nebo při kojení. To, že si na vás miminko zvykne, není chyba jeho, ale vaše. Naučte své miminko usínat v postýlce. Před spaním by miminko mělo být nakrmené a klidné. Je také dobré, naučit miminko malým rituálům před spaním.

Koupání miminka každý den není nutnost, ale díky teplé vodě se báječně zklidní. Miminko koupejte každý den ve stejnou hodinu. Po vykoupání své miminko namažte olejíčkem třeba s levandulí, která miminko uklidní. Do mazání zařaďte příjemnou masáž, při které svému miminku můžete povídat, nebo zpívat a navodit tak klidnou atmosféru. Poté můžete miminko uložit do postýlky.

Uklidnění miminka před spaním věnujte alespoň půl hodinku. Zbytečně nespěchejte, miminko by stres z vás vycítilo.

Co dělat, když miminko v postýlce pláče

Miminko jinak, než pláčem, na sebe upozornit neumí. Proto čekejte, že plakat bude opravdu často. Určitě neposlouchejte rady, že byste měli nechat miminko vyplakat. Určitě k němu neutíkejte hned, ale pár minut ho nechte. Nikdy to však nesmí být déle, jak deset minut. Nemusíte ho hned kolébat, stačí k němu jen promluvit, pohladit, podat dudlík a zase odejít. Buďte trpělivá a důsledná, miminko si pak samo zvykne, že usínat musí samo.

Pokud pláč neustává, zjistěte, jestli není příčina někde jinde. Miminku může být zima, neb horko. Může mít hlad, něco ho ruší, bolí bříško, nebo potřebuje přebalit. Pokud je dítě nemocné, plakat ho nenechávejte vůbec. Vaše neustálá přítomnost u něj je v tuto chvíli žádaná.

Vaše miminko se v noci bude do 6. měsíce budit na krmení. Po 6. měsíci by však mělo prospat celou noc. Nebojte se poprosit někoho ze svého okolí, pokud nebude situaci zvládat. Pro miminko je velmi důležité i to, abyste se cítila dobře.