Umělé oplodnění pro lesbické a svobodné páry? U nás ne, jinde v Evropě ano
Nemůžete otěhotnět přirozenou cestou, rozhodla jste se podstoupit umělé oplodnění, ale nemáte partnera? Pak máte v českých centrech asistované reprodukce dveře zavřené. To samé platí i v případě, že máte namísto partnera partnerku – lesbickým párům naše legislativa umělé oplodnění neumožňuje.
Ve mnoha evropských zemích jsou zákony otevřenější a přidává se k nim i Francie. Reforma prezidenta Emmanuela Macrona však u francouzské veřejnosti budí spíše rozpaky. Zatímco liberálové ji vítají s otevřenou náručí, konzervativci v čele s Marine Le Penovou se bouří a protestují.
Nový zákon o bioetice, jehož součástí je i opatření o umělém oplodnění svobodných žen a leseb, obsahuje také další citlivá témata. Dotýká se například oblasti výzkumu embryonálních kmenových buněk a řeší přístup k informacím o původu dětí dárců spermatu. Dolní komora francouzského parlamentu již návrh zákona, ke kterému poslanci vznesli přes dva tisíce pozměňovacích návrhů, schválila.
Nový zákon o IVF však vyvolal bouři nevole. Mnozí odborníci namítají, že změna legislativy otevře dveře lidem, kteří by rádi náhradní matku využili k odnošení plodu, což je momentálně ve Francii zakázáno. Na čtyřicet tisíc zástupců z řad občanů dokonce demonstrovalo v ulicích.
Umělé oplodnění žen a leseb je ve většině zemí EU zakázáno, respektive jej umožňuje desítka z 28 zemí. Na seznamu nechybí Švédsko, Finsko, Nizozemsko, Belgie, Lucembursko, Velká Británie, Španělsko, Portugalsko, Irsko a Dánsko. Sedm zemí pak umožňuje umělé oplodnění svobodným ženám s heterosexuální orientací: Řecko, Bulharsko, Maďarsko, Kypr, Chorvatsko, Estonsko a Lotyšsko.
Česká republika je ohledně umělého oplodnění striktní a umožňuje jej pouze zadaným ženám. Dárcovství vajíček samozřejmě mohou podstoupit i ženy nezadané, bez ohledu na sexuální orientaci.