Dítě a domácí mazlíček

Přeje si vaše dítě domácího mazlíčka, ale vy máte stále obavy z toho, jak by péče o nového tvora probíhala a zda byste to vše zvládli? Jak připravit domácnost na příchod nového čtyřnohého kamaráda a jaká pravidla pro jeho soužití s dítětem bude třeba stanovit?

Pořizujeme si nového psího kamaráda

Pokud uvažujete o pořízení psa, měli byste si být jisti tím, že mu budete moci poskytnou veškerou péči, kterou vyžaduje. Péče o psa totiž kromě her zahrnuje i návštěvy veterináře, pravidelné procházky a v neposlední řadě také pozornost, kterou domácí mazlíček bude vyžadovat. Pokud máte doma děti, bude třeba jim nejprve vysvětlit, co vše péče o psa obnáší, jak vám s ní mohou pomáhat a co naopak dělat nesmí. Hned zpočátku je ujistěte, že pes není hračka, ale živý tvor, který cítí bolest stejně jako lidé. Děti musí vědět, že mu nesmí nijak ubližovat, tahat jej za uši nebo ocas a podobně. Poučte je také o tom, že co se týče jídla, bude pes dostávat pravidelné dávky od vás a nic kromě toho mu nesmí dávat. Pes není popelnice, a proto nebude dojídat zbytky po dětech a už vůbec mu děti nesmí dávat sladkosti a čokolády, které jsou pro psa nepřítelem číslo jedna. Nový kamarád by také měl mít ve vaší domácnosti svůj pelíšek, kam se bude smět uchýlit, kdykoliv bude chtít odpočívat. Zde opět bude třeba dětem vysvětlit, že pelíšek je výhradně pro psa a nesmí mu jej brát nebo nějak bránit v tom, aby do něj směl jít. Co se týče samotného pelíšku, umístěte ho tak, aby byl stranou, tedy například v rohu místnosti, kde nikdo nechodí a nebude tak psa během spánku rušit. Na pelíšek by také nemělo dopadat přímé sluneční světlo, ani by se neměl nacházet v místě, kde je průvan. To vše může psovi ublížit.

Pravidla stanovte hned ze začátku

Pravidla ale musíte stanovit i straně druhé a tou je samotný pes. Od začátku jej učte rozlišovat, které hračky jsou jeho a smí si s nimi tedy hrát, a které jsou dětí a brát by je tedy neměl. Pokud přeci jen některou z dětských hraček vezme, nezapomeňte ji důkladně umýt. Děti bohužel takové věci mnohdy vůbec neřeší a se psem si hrají společně. Snažte se mít takové situace co nejvíce pod kontrolou a dohlížet na dodržování správné hygieny. Pokud si dítě rádo hraje se psem, vždy by se měl poté umýt ruce. A opět je třeba poukázat i na psa, který v případě, že je s vámi v bytě, bude také potřebovat jednou za čas důkladnou koupel. Nepoužívejte na něj však sprchové gely, který využíváte vy, ale zakupte speciální přípravky pro psy. Ty většinou nejsou parfemované a psům tak nevadí. Pokud zrovna žádný nemáte po ruce, můžete v krajním případě sáhnout po dětské sprchovém gelu bez parfemace, který je vyroben pro citlivou dětskou pokožku a tedy ani psovi by neměl nijak ublížit.